2024. szeptember 19-én különleges kubai estet tartottunk a Dunaharaszti Városi Könyvtárban. Már maga a helyszín is rendhagyó volt, de ilyen programösszeállítással még mi sem találkoztunk eddig, pedig voltunk már mindenhol (is). Kezdjük viszont az elején.
Dunaharaszti, a nevéből is sejthető, hogy a Duna közelében található kisváros. Pontosabban Budapest déli szomszédságában, ahol a Duna túlfut a fővároson és kettéválva öleli körbe a Csepel-szigetet. (Ezen a linken megnézhetsz egy klassz kis bemutató anyagot a településről.) A Dunaharaszti Városi Könyvtár a jelenlegi épületben már 26 éve szolgálja a lakókat, nem is akárhogyan. Rendszeresek az író-olvasó találkozók, könyvbemutatók és a különböző csoportos foglalkozások.
Meddig él a kubai lélek?
A fenti címmel megrendezett kubai estet a La Movida Cuba együttes nyitotta meg. A 30 perces élőzenei koncert után Szűcs Péter világutazó író, a Dharma című sikerregény szerzője tartott egy izgalmas közel egyórás előadást, amely tulajdonképpen egy egyedi országportré volt Nachoék hazájáról. A teljes címén „Meddig él a kubai lélek? Kuba egykor és most, országportré fotókkal és történetekkel” elnevezésű rendezvény zárásaként ismét a La Movida Cuba együttes zenélt, itt azonban már adtunk nemcsak a léleknek, hanem a testnek is valamit. A Nacho által készített kubai falatkákat, avokádókrémet és babánchipset minden résztvevő megkóstolhatta, és persze kicsit beszélgettünk is a latin gasztrovilágról.
Bár a rendezvényt a könyvtár ingyenesnek hirdette meg, regisztrációs jegyhez kötött;k a részvételt. El kellett ugyanis kerülniük a hatalmas érdeklődésből fakadó tömeget, mert sajnos a pici könyvtár limitált befogadóképességgel rendelkezett. Így viszont nemcsak az egy négyzetméterre jutó emberek száma, de a hangulat hőfoka is épp tökéletes volt, és kifejezetten izgalmas estét tudtunk összehozni. Persze ebben bőven benne volt Szűcs Péter személyiségének ereje is, akinek valamiért nagyon „becsípődött” Latin-Amerika.
A kubai est előzménye
Pétert már egy ideje ismerem, hiszen rendszeres látogatója vagyok az általa működtetett könyvklubnak a budapesti Jókai Anna Szalonban. Havi könyvklubjában az utazási élményeket kapcsolja össze az olvasás szépségével, és mivel Péter imádja Latin-Amerikát, sokszor „utaztunk” már ezen országokba is a könyveken keresztül.
Fantasztikus személyisége már az első pillanatban megragadott és mindig is szerettem volna valahogy „kapcsolódni” vele, akár egy kubai est keretén belül is. Nála szerencsére ugyanez volt a helyzet (az ő elmondása alapján), így hát belecsaptunk az avokádóba. Na persze nem rögtön. Uszkve 2 évet vártunk erre a lehetőségre… Most azonban meg sem álltunk egy közös rendezvényig, egy rendkívüli kubai estig, ahol neki és nekünk is egy volt a célunk: Úgy bemutatni Kuba szépségeit, ahogyan azt csak kevesen láthatják.
Korábban már írtunk is ehhez kapcsolódóan cikket az oldalunkra „Kuba, az ország, amelyért dollármilliókat ajánlottak” címmel. Ha nem olvastad még, nézd meg, mert le fog esni az állad. Figyelmedbe ajánljuk ugyanakkor a kubai építészettel foglalkozó könnyed írásunkat is, mert így kaphatsz még teljesebb képet a fiúk szülőhazájáról.
És hogy mi van a La Movida Cuba együttessel?
A fiúk köszönik, nagyon jól vannak. De félretéve a viccet. Michel bandája 2009-ben alakult (Atya ég!), és azóta hozzák el mindenhová, itthon és a környező országokba is, az igazi kubai életérzést. Koncertjeiken a karibi hangulat garantált, hiszen salsa, bachata, mambo, rumba és még sok más latin zenei stílus van a repertoárjukban, amelytől a közönség mindig táncra perdül. A zenekar célja, hogy megismertesse a kubai kultúrát és zenét az emberekkel, és minden koncertjükön adjanak egy kis szeletet Kuba napsütéses hangulatából. Ha te is szereted a latin ritmusokat, és nem tudtál most eljönni Dunaharasztiba, csatlakozz be valamelyik bulijukra máshol. Muszáj őket élőben hallani!
Mi pedig addig is maradunk örök hálával a Dunaharaszti Városi Könyvtárnak ezért a fantasztikus lehetőségért, és reméljük, hogy ezek után más könyvtárak is kedvet kapnak egy különleges kubai est megrendezéséhez velünk. Nézd meg milyen volt: