Az avokádót a legtöbben csak szuperélelmiszerként emlegetik jótékony élettani hatásai és gazdag tápanyagtartalma miatt. Ha lenne az élelmiszerek között is celeb- vagy influenszer- státusz, az avokádó biztosan meg is kapná valamelyiket. A táplálkozási divatnak köszönhetően ugyanis az étkezésünk az utóbbi időkben olyannyira átalakult, hogy előszeretettel fogyasztunk „felkapott”, az instagramon munkálkodó influenszerek által is reklámozott élelmiszereket. Kevesen tudják azonban, hogy az avokádó miért is annyira superfood.

A világ első számú avokádótermesztője Mexikó, az Európában beszerezhető gyümölcs viszont Peruból, Dél-Afrikából, Izraelből vagy Chiléből származik. Nálunk az utóbbi 1-2 évtizedben vált igazán népszerűvé.

Amivel az avokádó kiérdemelte a „superfood” nevet

Az avokádó egy vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag tápanyagforrás. Több mint huszonöt alapvető tápanyagot tartalmaz, mint amilyen a

  • réz,
  • vas,
  • foszfor,
  • magnézium,
  • kálium,
  • fehérje vagy a
  • folsav.

Vitaminok közül megtalálható benne az A-, B-, C-, E- és K-vitamin, valamint az egyszeresen és többszörösen telítetlen zsírsavak, mint az omega-3 zsírsav is.

Magas antioxidáns- és rosttartalma miatt is nagyon szeretjük, hiszen ezek a tápanyagok serkentik az idegrendszert, az agyműködést és javítják a szívműködést.

Az avokádó a fogyókúrába is remekül beilleszthető, mert bár magas a zsírtartalma,

  • mégis jó zsírokban gazdag,
  • így szabályozza a vércukorszintet, ami a diéta elengedhetetlen része.

A bőröd szépségéért is sokat tehetsz azzal, ha fogyasztasz az aligátorkörtének is nevezett termésből.

Avokádó termés fa

Melyik avokádót válaszd?

Az avokádó ma már hazánkban is egész évben megvehető a piacon, de évszaktól függően változatos kínálattal találkozhatunk. A legelterjedtebb fajta a sötét színű, rücskös héjú Hass avokádó, a finom héjú, világoszöld Fuerte avokádó, illetve tavasszal vehetünk még nagy kerek Reed avokádót is.

Az avokádó vásárlásánál azonban nem a szín a mérvadó! Akkor érett az avokádó, ha a héját megnyomva finom besüppedés érezhető, de azért még határozott a gyümölcs „ellenállása”. A kemény avokádó papírzacskóba téve egy banán mellett simán beérik néhány nap alatt, tehát ne habozz akkor sem megvenni.

Hogyan készítsd el az avokádót?

Az avokádó előkészítésekor

  • a hosszában kettévágott gyümölcsöt csavaró mozdulattal könnyen szét lehet választani,
  • a magot pedig kiskanállal egyszerűen eltávolíthatod.
  • A gyümölcshúst is ki lehet kanalazni, vagy
  • hámozás után fel lehet szeletelni.

Az érett példány héja könnyen lejön, és a villa sem görbül el a pépesítés alatt.

A nyers avokádóból – semleges íze révén – édes és sós ételek egyaránt készíthetők, így például saláta, krém a mártogatáshoz, leves, jégkrém vagy édesség is. Remekül illik húsokhoz, halakhoz, de lehet szendvics vagy szusi alapja, sőt akár még grillezheted is.

Avokádó toast főtt tojás gránátalma

Receptötletek a Los Carballos háza tájáról

Ha kíváncsi vagy arra, hogy pontosan milyen finomságokat tudsz belőle készíteni, iratkozz fel hírlevelünkre! Cserébe azonnal letöltheted a Los Carballos 5 avokádó receptből álló ingyenes gyűjteményét. Ígérjük, hogy hetente csak egyszer „zaklatunk” a leveleinkkel, amelyekről bármikor leiratkozhatsz. Természetesen „szétspamelni” sem fogjuk a postaládádat.

Ha tetszett ez a blogbejegyzés, csekkold videóinkat is youtube csatornánkon, exkluzív tartalmakért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess minket az Instagramon!