Ha te is olyan édesszájú vagy, mint a kubaiak többsége, akkor a kubai flan az egyik kedvenc karamellás édességed lesz. Higgy nekünk, már a látványa is elvarázsolja az embert, és egy adagnál nem is lehet megállni. A csapatépítőinkről sem hiányozhat, olyan sokan ragaszkodnak hozzá. Szerintünk te leszel a következő flan fan.

Hol készült az első creme caramel?

Már talán meg sem lesz lepődsz, hogy ennek az édességnek a története is a római időkre vezethető vissza. A Római Birodalom lakosai ugyanis szépen ellesték a görögök trükkjét, miszerint mit lehet kezdeni a felhalmozott tojástöbblettel, és ezen megfigyelések alapján kialakították a maguk különböző tojásalapú receptúráit.

Az így kreált receptek aztán rengeteg új főételt és desszertet eredményeztek, beleértve a creme caramel egyik első változatát, ami ekkor még csak creme volt, caramel nélkül.

Ez persze nem meglepő, hiszen akkoriban a desszertek többsége nem is édes volt, hanem sós (gyógynövényekkel és különböző fűszerekkel ízesítették őket), csak néhány korai receptben fedezhető fel a méz, mint édesítő. Például az első ma már karamellásnak hívott, ám akkor még karamell nélküli flanban sem volt semmi extra. Aztán persze a rómaiak elindultak…

Úgy döntöttek, hogy meghódítják egész Európát, és ahogy az lenni szokott, a szokásaik és velük együtt a receptjeik is „világturnéra indultak”. A creme caramel édes változata levette a lábáról az újonnan legyőzött területek népeit, sőt mindent túl is élt.

Amikor a Római Birodalom 476-ban szétesett, mindennek annyi volt, csak a creme caramelnek nem, és flan, caramel pudding, caramel custard, crème brûlée, crema catalana és hasonló neveken terjedt el a világban. Immáron karamellásan. Ez viszont már egy másik népnek volt köszönhető.

Karamellás kubai flan

A creme caramel világhódító útja

Elsőként a spanyolok voltak azok, akik édes karamellás szósszal a tetején készítették el ezt a történelmi viharokat is megélt desszertet. A rómaiakhoz hasonlóan ők is vitték magukkal a kultúrájukat és konyhájukat az általuk meghódított területekre, így került 1518-ban a karamellás flan a mexikói Yucatán-félszigetre a hódító Hernán Cortésnak köszönhetően. Természetesen a mexikóiak is lecsaptak erre a finomságra, és teljesen új szintre emelték azt.

Mexikóban kizárólag flan néven lettek híresek a creme caramel különböző változatai, amelyekből mára már létezik kókuszos, kávés, csokoládés is. Csoda, hogy ezek az isteni karamellás desszertek villámgyorsan egész Latin-Amerikát is rabul ejtették? Olyannyira, hogy ma már mindenféle ízesítéssel megtalálod a flant: epres, fahéjas, sütőtökös, narancsos variációk is vannak, és persze mindenféle, amit csak el tudsz képzelni.

A mi flanunk – Titkos családi recept

A flan valójában csak ránézésre tűnik bonyolult ételnek, ezért ne félj az elkészítésétől. A hozzávalók könnyen beszerezhetők, az alapok a legtöbb háztartásban mindig fellelhetők, csak két szempontot kell figyelembe venni.

Egy szelet karamellás kubai flan

A karamellás flan elkészítésének trükkje

Az egyik a sütési idő, a másik pedig a sütési hőmérséklet. Igen, ez sajnos egy olyan desszert, amit végig felügyelni kell. Ha csak néhány perccel is tovább hagyod a sütőben, akkor lehet, hogy rántottához hasonló furcsaságot fogsz kapni. Ami viszont még ugyanilyen fontos, hogy a sütőd egyenletesen süssön. Ha alul erősebb, felül lágyabb, az nem lesz szerencsés. Szóval ellenőrizd a sütődet, aztán vágj bele az alkotásba. Menni fog! Gyakorlás kérdése csak az egész.

Flan de Cuba, ahogy Nacho nagymamája készítette

Hozzávalók: 

  • 150 g cukor
  • 5 tojás
  • 1 konzervdoboz cukrozott sűrített tej
  • 1 konzervdoboz cukrozatlan sűrített tej
  • 1 doboznyi tej (a kiürült konzervdobozt használhatjuk a méréshez)
  • 110 g krémsajt
  • 1 tk vanília aroma

Elkészítés: 

  1. Mi egy 16 cm átmérőjű és 7 cm magas “kekszes” dobozt használunk itthon a flan készítéséhez. Ez kb. 6-8 személyre elég.
  2. A cukorból egy kis lábasban folyós karamellt készítünk.
  3. Amikor az összes cukorszem elolvadt és szép folyós a karamellünk, gyorsan beleöntjük a flan formába. Vigyázz, mert gyorsan megszilárdul. Kicsit körbe is folyathatod a falát is az edénynek.
  4. Ezután a tojásokat felverjük. Legegyszerűbb, ha beleteszed egy turmixgépbe. 
  5. Majd hozzáöntjük a háromféle tejet és tovább verjük, végül hozzáadjuk a szobahőmérsékletű krémsajtot, a legvégén pedig a vanília aromát is. Így keverd még kb. 3 percig.
  6. Ezután a tejes krémet beleöntjük a kihűlt karamell tetejére és vízfürdőbe állítva betesszük a 180 C fokra előmelegített sütőbe.
  7. A karamellás flant minimum egy órán át sütjük. (Fogpiszkálóval ellenőrizzük, hogy készen van-e. Ha a fogpiszkáló száraz marad kihúzás után, akkor elkészültél.)

Még valami…

Kukkants rá más nemzetek karamellás flan receptjeire is. Látni fogod, hogy a különbségek nemcsak a hozzávalókban mutatkoznak meg, hanem a creme caramel elkészítési módjában is. Míg a mexikóiak egy lábas vízbe állítva a tűzhelyen készítik azt el, addig a spanyolok a sütőben sütik meg, vízfürdőben. Kubában pedig ki így – ki úgy: a tűzhely tetején alacsony vagy közepes lángon, vagy pedig a sütőben, ahogy fentebb írtuk.

Extra tipp: A kubaiak többsége két napig hagyja állni a kész creme caramelt a hűtőszekrényben. (Persze csak azok, akik kibírják addig, hogy ne egyék meg.)

Ez a flan igazi kényeztető desszert, ezért ajánljuk, mentsd el magadnak ezt a receptet a nehezebb napokra. Sőt meglepetésnek is kitűnő…

Ha megspórolnád a cremecaramel elkészítésével járó vesződségeket és egy vérbeli profira bíznád nemcsak a kubai flan megalkotását, hanem a vendégség többi finomságát is, keress meg bennünket! Házhoz megyünk.