Új szót alkottunk: fűszergyümölcs. Mi ugyanis gyakran tekintünk a gyümölcsökre fűszerként, hiszen fantasztikusan fel tudják dobni a legegyszerűbb ételeket is. Nacho nagy kedvence ugyan a banán, de ő sem elrontója semmi jónak, így más gyümölcsök is megtalálhatók a repertoárjában.
Ilyen fűszergyümölcsök például az áfonya, a datolya és a citrusok is. Ez persze nem zárja ki azt, hogy más gyümölcsökkel is kísérletezzünk. Ha már új fűszerfogalmat bevezettünk, ez egyértelmű is, nemdebár?
Gasztroszemmel nézve – Hová sorolható a fűszergyümölcs?
A fűszereket alapvetően 5 csoportba sorolják a szakemberek. Vannak az úgynevezett
- gyökér- és kéregfűszerek,
- a levélfűszerek,
- a termésfűszerek,
- a virágfűszerek és
- a magfűszerek.
A Facebook-oldalunkon már bemutattuk Nacho 2 kedvelt, bár az egyiket ritkábban használt fűszerét, a koriandert és a szegfűborsot, ezért itt most a saját „újításunkra”, a fűszergyümölcsökre koncentrálunk. (Tudod, hogy ne csak a testünk hízzon, hanem a májunk is.)
Nos, a fűszergyümölcsöket a fenti felosztás alapján a termésfűszerekhez soroljuk, ahol normális esetben az ánizs, a borókabogyó, a bors, koriander, vanília, fűszerkömény, fűszerpaprika és a szegfűbors szerepel. Ma az áfonyára esett a választásunk, mert nemcsak finom, hanem szép is.
A Hupikék Törpikék tudják, mi a jó
Azon túlmenően, hogy a Hupikék Törpikék kedvenc csemegéje az áfonya, ezt a gyümölcsöt másra is fel lehet használni, nem csak manóédességként. Tudjuk, hogy az áfonyamártás ugrik be elsőre mindenkinek, de Nacho szerint pácként sem szabadna lemondani róla. Vagy úgy, ahogy az Isten megadta, „pőrén” a sertéshúson. Persze nem mindegy, milyen áfonyáról is beszélünk.
Tudtad, hogy többféle is van?
- A kék áfonya a világ egyik legjobb antioxidánsa;
- a vörösnek savanykás-kesernyés az íze;
- az aszalt áfonya édes, finom, de magas a kalóriatartalma,
- míg a fürtös áfonya fürtös. Na igen.
De jöjjön a lényeg.
Az áfonya fanyarításhoz is kiváló
A profi séfek a vörös áfonya levét is felhasználják, mégpedig arra, hogy a húsételeknek vagy sós leveseknek enyhe fanyar ízt adjanak. A vörösáfonyának ugyanis van némi utóíze, ami miatt nyersen sokan nem is szívesen fogyasztják. Így viszont még ez a „hibája” is kiküszöbölhető.
Ráadásul egy csészényi friss áfonya a napi C-vitamin szükségletünk 24 százalékát, B6-szükségletünk 5 százalékát és K-vitamin szükségletünk 36 százalékát biztosítja, de ebben a sokoldalú gyümölcsben van még vas, kalcium, kálium, magnézium, foszfor, mangán, cink, réz, folsav, béta-karotin, kolin, A- és E-vitamin is. Azért ez jól hangzik, igaz? Már csak ezért is érdemes kipróbálnod!
És ha nem páchoz vagy fanyarításhoz, hanem mártogatósnak, lekvárnak, levesnek, gyümölcsszósznak készíted el az áfonyát, esetleg az édes bundáskenyérhez fogyasztod, vagy épp egy ütős smoothie-t varázsolsz belőle, az is megéri az összes belefektetett energiát. Ezt garantáljuk!
Smoothie áfonya felhasználásával
Apropó smoothie! Nem tudom, olvastad-e a mangó smoothie recepteket tartalmazó írásunkat. Abban a Szivárvány mangós smoothie tál egyik hozzávalója éppen az áfonya. Nem véletlenül. Ez a két gyümölcs (is) tökéletesen passzol egymáshoz és megédesíti a legrosszabb pillanatainkat is. ITT találod a receptet hozzá.
De ha nincs kedved a konyhában „szöszmötölni”, szólj nekünk és Nacho biztosan összehoz valami isteni latin-amerikai vacsorát nektek.
Ha tetszett ez a blogbejegyzés, csekkold videóinkat is youtube csatornánkon, exkluzív tartalmakért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess minket az Instagramon!